Прем’єра фільму Суспільного «Зруйновані мости» в ефірі телемарафону

Прем’єра фільму Суспільного «Зруйновані мости» в ефірі телемарафону

29 бер. 2023

У середу, 29 березня, о 21:15 Перший телеканал Суспільного Мовлення покаже прем’єру документального фільму «Зруйновані мости» в ефірі інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом». 

У фільмі «Зруйновані мости» сплетені історії двох мешканців прикордоння. 

Читайте також: «Тростянець: історії очевидців місяця окупації» — документальний спецпроєкт Суспільне Суми

Олександр Яковенко, староста, який два роки опікується селами (в його підпорядкуванні аж п’ять сіл), розташованими на кордоні з російським агресором. З перших днів повномасштабної війни Олександр Яковенко не покинув своєї посади, не покинув свою громаду, не залишив своїх людей. На власному транспорті кілька разів на тиждень розвозить  людям гуманітарну допомогу, хоча окупанти кілька разів обстрілювали його автомобіль.

Бухгалтерка Інна Скоромна, жінка, котра після повномасштабного вторгнення росіян щодня переходить зруйнований міст, щоб допомогти своїм землякам. Маленьке село Лукашівка, звідки родом Інна, розташоване за 800 метрів від російського кордону, на Сумщині. Після того, як російські танки їхали повз Лукашівку, люди досі не оговтались від ворожої навали. Хоча Інна вже давно мешкає в сусідній Олександрівці, однак вирішила допомагати самотнім людям у Лукашівці, байдуже, що міст між селами зруйнований.

Команда Суспільного знімала документальну стрічку на кордоні з росією. Режисер стрічки — Володимир Бакум, сценаристка — Сніжана Кутракова. За словами авторів фільму, це історія про любов до своєї землі, до людей, на яких тримаються села. Історія про відповідальність, свідомість і про життя там, де здавалось його вже немає.

«Ідея фільму “Зруйновані мости” будувалась на тому, щоб не тільки розповісти глядачам про людей, які живуть за десятки метрів від російського кордону, та ще умовно вчора вважали росіян братами, а й дати розуміння їхньої української ідентичності. Для мене особисто було дуже великим відкриттям, що живучи так близько до кордону з росіянами, вони зберегли в собі 100% української культури, звичаїв та саме основне — чудовий слобожанський говір. Вивчаючи історію тих країв, зрозумів, що ті люди — чистої води нащадки запорозьких козаків, осілих на тих землях після знищення Січі. Тому з’явилась ідея на початку та й протягом всього фільму вкраплювати історичні дані, які б теж дали глядачу розуміння, хто вони. Це прекрасні люди, які не зламались і чітко розуміють, з якого вони тіста. І ще більше був здивований їхньою патріотичністю, мабуть, більше, ніж в центральних регіонах України», — поділився враженнями режисер проєкту Володимир Бакум.

До минулого року стосунки мешканців сіл на кордоні були тісними, дехто навіть відвідував російську школу, бо вона була ближче, ніж у сусідньому селі власної країни. 24 лютого 2022 року Сумську область росіяни почали бомбити на вісім хвилин раніше, ніж всю Україну, і мешканці прикордоння назавжди зруйнували всі зв’язки з сусідом-агресором. Щойно Сумщина була звільнена, наші війська зірвали міст, який сполучав не тільки села в тому районі, а й росію з Україною. Міст зірвали,  щоб унеможливити повторне російське вторгнення. 

«Цей фільм про вибір — вибір, який 24 лютого зробили жителі Сумської області. Люди на кордоні з агресором, жили наче, як “один народ”. Фізичного ж кордону там немає. Там можна через город чи поле один до одного в гості ходити. Так і було до 24 лютого. І стосунки між українцями та росіянами тісно були зав’язані: у когось діти переїхали в рф, хтось одружився, хтось на заробітки туди їздив. Через це дехто в суспільстві вважав, що “пов’язані” тісними стосунками українці прийматимуть ворога з хлібом-сіллю, але це не так, це міф, це помилкова думка. Там настільки сильні духом українці, повірте, — розповідає сценаристка проєкту Сніжана Кутракова. — 24 лютого, з початком повномасштабної війни, з першою ракетою, яка вибухнула на Слобожанщині, вони зробили свій вибір. Звісно, вони обрали свій дім, свою землю, своє вільне українське життя. Тепер у мешканців прикордоння є свій внутрішній кордон з російським агресором. Окупанти зруйнували нам у фізичному розумінні дороги, хати, школи, мости. Натомість українці зруйнували “ментальний зв’язок”. Всі ці нав’язливі пропагандистки наративи: “один народ”, “ми же браття” все це в минулому. Зв’язок перерваний, якщо не назавжди, то на кілька століть точно».  

Сумська область сьогодні — це 564 кілометри кордону з агресором. Щодня росіяни обстрілюють села й міста Сумщини. Попри це головна героїня Інна продовжує їздити у сусіднє село до самотніх людей та привозить продукти й ліки, бо магазини там не працюють.

Документальна стрічка буде доступна 29 березня о 19:00 для перегляду на ютуб-каналі Першого.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення продовжує брати участь у виробництві цілодобового інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом», що, зокрема, транслюється на Першому телеканалі Суспільного Мовлення.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.

У Сумській області — це телеканал Суспільне Суми та Українське Радіо Суми.

Дивитись і слухати Суспільне Суми онлайн можна на сайті

Оперативні новини шукайте на діджитал-платформах:  

o    Суспільне│Новини

o    телеграм-каналі; 

o    фейсбук-сторінці

o    інстаграм-сторінці; 

o    ютуб-каналі; 

o    вайбер-каналі.