Історія про те, як депутати позбавили громаду Сум землі біля озера Чеха

18:13, 27 кві. 2019
 
Історія про те, як депутати позбавили громаду Сум землі біля озера Чеха

Йдеться про одну з ділянок у 12 мікрорайоні, яка за Генеральним планом мала піти під освітній заклад із супутніми спорудами. У листопаді  2018 року міська рада віддала її у державну власність - це майже 70 соток вільної землі.

Перше засідання депутатської земельної комісії, на якій стало відомо, що прокуратура просить виділити їй ділянку під будинок, відбулось 8 лютого 2018 роу.

"Кривцов дав нам відповідь, що необхідно розробити ПДП (план детального планування - ред.), но дозвіл на розроблення проекту (землеустрою – ред.) не заважає паралельно робити ПДП кварталу. Плюс до цього в умовах конкурсу на надання земельної ділянки Будівельній компанії «Федорченко», було прописано, що саме Федорченко буде робити ПДП цього кварталу. В умовах конкурсу було прописано, що не можна починати будівництво до моменту розробки ПДП, але будівництво там уже розпочато. Будемо вести перемовини, щоб Федорченко робив там ПДП", - розповів тоді членам комісії директор Департаменту забезпечення ресурсних платежів Юрій Клименко.

Шість присутніх членів комісії були «за»: В’ячеслав Степченко, Віктор Гончаров, Олег Левченко, Ігор Кушнір, В’ячеслав Калініченко та Сергій Татаренко.

Двома місяцями пізніше, 3 квітня 2018 року, ця сама комісія (на прохання прокуратури) збільшила площу ділянки під забудову з 0,49га до 0,68га. Четверо членів земельної комісії погодились з таким. Голова комісії - В’ячеслав Степченко, якого судять за хабар, сказав, що через конфлікт інтересів голосувати не буде.

3 травня 2018 року під час сесії депутати надали згоду на розробку проекту землеустрою (це перший крок для отримання ділянки у власність чи користування). «За» були 25 дупетатів, «проти» - нікого, не голосували: Євген Косяненко, Дмитро Наталуха, Андрій Крамченков, Ігор Перепека та Валерій Заїка; утрималась - Ольга Фрсова.

28 листопада 2018 року депутати передали прокуратурі ділянку у постійне користування. У рішенні також прописали, що віддають її у державну власність. «За» - 34 депутати з 35 присутніх. Голосували "за" 17 членів «Батьківщини», 6 – із «Солідарності», 4 – депутати «Опозиційного блоку», 3 – представники «Самопомочі», по два – від фракцій «За Україну!» та «Свободи».

Нині представники фракцій це пояснюють так.

Оксана Кубрак, керівниця фракції «Батьківщина» у Сумській міськраді: сі рішення, які приймаються на сесії, вони проходять відповідну комісію, тому, в принципі, якщо комісія погодила, то сумніви іноді виникають, іноді не виникають".

Дмитро Лантушенко, керівник фракції «Солідарність»: "На сесії, під час прийняття рішення я особисто запитував у керівника департаменту ресурсних платежів: що буде, в подальшому, з цією земельною ділянкою. Публічно було оголошено, по-перше, про те, що буде проведена її інвентаризація і потім виставлено, я так розумію, на конкурс, на оренду цієї земельної ділянки".

Олександр Зименко, керівник фракції «Самопоміч» у Сумській міськраді: "У нас немає члена комісії в земельній комісії, доручаємо комісії, перш за все, яка розглядає ці питання. Є відповідальний погоджувальної ради, коли є пояснення структурних підрозділів – архітектури і департаменту ресурсних платежів, тому голосували".

Ігор Перепека, керівник фракції «Опозиційний блок» у Сумській міськраді: "Наша позиція по земельних питаннях – не голосувати, тому що у нас там нема представників. Але якщо нам зможуть донести, що треба підтримати, ми підтримуємо, але ми в них не розбираємось".

Сергій Татаренко, депутат Сумської міської ради (фракція «Свобода»), член депутатської земельної комісії: "Треба піднімати і дивитись питання, з яких причин так голосували, які були підстави для такого рішення. Можливо, не надали всю інформацію тоді депутатам, і це були такі рішення – на підставі тієї інформації, якою володіли на той момент, не памятаю. Але якщо виділили вже земельну ділянку, то вже сенсу нема".

Володимир Чепік, депутат Сумськоїї міськради (фракція "За Україну!"): "Консолідованого рішення у фракції по цьому питанню не було".

Один позафракційний депутат – Валерій Заїка (він також депутат, на окрузі якого знаходиться ділянка) - рішення про передачу землі з комунальної у державну власність - не голосував. Чому? – пояснювати не хоче з мотивів власної безпеки.

Йдеться про територію, де з лютого почались підготовчі роботи. Будує ТОВ «Топаз». Як зазначено на інформаційному стенді, це має бути 10-поверховий будинок. Замовник будівництва – обласна прокуратура. Ділянку у 12-му мікрорайоні пригледіла в якості компенсації: за СКД, 36/1, яку депутати попереднього скликання віддавали прокуратурі під будівництво квартир у 2013 році, втім звести будинок замовник не зміг - спротив чинили мешканці прилеглих будинків. Потім прокуратура хотіла побудувати квартири на проспекті Лушпи – тоді також від цієї ідеї відмовились. Земля на Інтернаціоналістів стала третьою спробою.

Наталя Науменко, прес-секретарка прокурора Сумської області: "На початку 2018 року прокуратура на кадастровій карті знайшла ділянку, яка була позначена як вільна і могла бути використана під будівництво багатоквартирного будинку. Дотримавшись процедури, отримавши всі дозвільні документи, скориставшись своїм абсолютно законним правом, прокуратура звернулась до Сумської міської ради з клопотанням про виділення цієї земельної ділянки і передачі її в постійне користування прокуратурі".

За інформацією прокуратури, 0,68га, які вона отримала, коштують 2 млн 804 тис грн, - там отримають (по завершенню будівництва) 900 кв м житла. Скільки саме буде передано їм квартир – Наталя Науменко не говорить.

Із 2013 року для відомства збудували також багатоповерхівку на вул. Калініна (нині Чорновола) – це та, що з автономною каналізацією, що час від часу ламається, та на вул. Ремісничій. У жодному з цих будинків, розповіла Наталя Науменко, їхні працівники квартир не отримували – взамін узяли житло по інших адресах.

За Генеральним планом (його затвердили у 2012 році) і зонуванням території міста, ділянка, де будують житло, відноситься до категорії Г-3, тобто це – навчальна зона. Позначена вона на схемі червоним кольором. Усе те, що помаранчеве, – може бути (або є) житловою зоною.

На час, коли депутатами голосувалось рішення, затвердженого Детального плану території 12-мікрорайону або вулиці Інтернаціоналістів, не існувало. Це означає, що передавати землю з комунальної власності у користування фізичним або юридичним особам для будівництва забороняється. Про це також був юридичний висновок. Готувало його правове управління міської ради. У ньому зазначено, що проект рішення «не відповідає містобудівному законодавству»:

- «запитувана ділянка має обмежені по ширині розміри, що не дозволяє вільно розмістити на ній багатоквартирний будинок без зменшення території перспективного навчального закладу»;

- у рішенні міської рали від 27 жовтня 2013 року сказано: «до моменту затвердження детальних планів територій призупинено погодження питань передачі (надання) вільних від забудови земельних ділянок комунальної власності у власність для будівництва і обслуговування жилих будинків»;

- за вимогами Земельного кодексу, «у проекті рішення має бути вказано повне цільове призначення земельної ділянки…цільове призначення земельної ділянки має бути зазначене в документації із землеустрою її розробником».

Нової програми розвитку території (у тому числі освітньої) у 12 мікрорайоні станом на кінець квітня 2019-го року немає. Про плани на появу тут шкіл головна освітянка міста такої думки.

Антоніна Данильченко, начальниця управління освіти і науки Сумської міськради: "У 12-му мікрорайоні школа за моєї пам’яті не планувалася, Генеральний план мені ніхто не давав. Я знаю, що там планується садочок. Це я знаю, бо у мене брали пропозицію, підписувала цю пропозицію на побудову садочка. На сьогоднішній день всі обслуговуються школою №17, 23 і 29. У них вистачає місць і вони сьогодні забезпечуються. Але за 12-м мікрорайоном є приватний сектор, який відноситься до школи №21, то у мене були звернення, щоб мешканці цього приватного сектору навчались у районі 12-му, тому що їм ближче таким чином діставатися".

Щодо садочка: на тій території, де будуватимуться, у тому числі квартири для працівників обласної прокуратури, одна з багатоповерхівок передбачає наявність в ній вбудованого дитячого садка. Його планують не у тому будинику, землю для якого просила прокуратура, а у сусідньому. Садок розрахували на 30 дітей.

1 березня 2019 року на наше питання: де ж буде садочок у 12 мікрорайоні? - міський голова відповів, що там буде два заклади, один побудують біля існуючого садка "Ясочка", інший - у "прокурорському" будинку, але для цього треба внести зміни виданих раніше містобудівних умов та обмежень.

Олександр Лисенко, Сумський міський голова: "Будемо вносити, тому що їх немає при видачі – будівництва садочка на І поверсі, але це наша вимога: це будівництво приміщень для дитячого садочка, врахування це в проекті обов`язково. Потім будем уже вирішувати: чи міська рада за рахунок пайових коштів братиму його у комунальну власність, чи викупляти, чи може у подальшому пайові гроші підуть на розробку території, на розробку нового садочка, а там буде приватний".

Позицію І заступника Сумського міського голови Володимира Войтенка з приводу відмови від землі у 12-му мікрорайоні на користь прокуратури і приватних забудовників до моменту виходу цього матеріалу в ефір нам не вдалось дізнатись. Два останніх тижні чоловік на лікарняному. Так само нам не вдалось дізнатись у проектувальників і забудовників: це фірми «Топаз» і «Баннерстор Україна» – чому на землі, де планувався один будинок, накреслені три житлові багатоповерхівки та одна офісна? Чия це була ідея?

Детальний план території зараз проходить процедуру обговорення. Після затвердження його виконкомом він набуде статусу офіційного документа.

У червні 2017 року обласна прокуратура оскаржувала тендер на ремонт молодіжного центру «Романтика» в Сумах – тоді його виграло ТОВ «Топаз». Суд прокуратура програла (у вересні 2017 Господарський суд відмовив прокуратурі у позові, а у листопаді апеляційна інстанція залишила рішення без змін. Нині з «Топазом» обласна прокуратура уклала договір на будівництво для неї будинку на вулиці Інтернаціоналістів у Сумах.